Chełmek
Dla kolekcjonerów miejsc z odkrywkami słupów bazaltowych to jedna z propozycji. Dotarcie łatwe, od drogi asfaltowej w Stanisławowie ok. 1 km w górę.
Chełmek nie zasłużył na ujęcie go jako stanowiska dokumentacyjnego w Parku Krajobrazowym „Chełmy”, ale bez wątpienia posiada walory turystycznego ze względu na atrakcyjność geologiczną oraz dostępność. Został ujęty jako geopunkt, a kartę geostanowiska opracował Krzysztof Starzec.
Chełmek (niem. Boringsberg), wys. 442 m n.p.m. znajduje się na południe od Stanisławowa. Dotrzeć do niego łatwo kierując się z przydrożnego parkingu, najpierw czerwonym szlakiem brzeżnym, a później odbijając nieco na północny wschód i dążąc do najwyższego punktu drogą leśną. Zbudowany ze staropalezoicznych diabazów i metawulkanitów oraz orodowickich fyllitów z kwarcytami przyciąga atrakcyjnością wyraźnych słupów bazaltowych, co ciekawe cechujących się nieregularnością, tzn. słupy mają różna ilość ścian.
Według A. Śliwy obecnie widoczne słupy charakteryzujące się niemal prostopadłym nachyleniem do powierzchni ochładzania wskazując na ich pochodzenie z dolnej strefy komina wulkanicznego.