Zbyszek Mosoń

miłośnik Pogórza i Gór Kaczawskich, regionalista, skarbnica wiedzy o regionie Krainy Wygasłych Wulkanów, założyciel i administrator największej grupy dyskusyjnej na portalu Facebook dotyczącej tego miejsca. Tutaj znajdziecie ciekawostki i materiały udostępnione przez Zbyszka. Te same pojawią się wkrótce w aplikacji mobilnej razem z premiera wersji na Androida. Jeżeli będziecie się na nie powoływać, pamiętajcie aby podać autora i źródło (www.KaczawskieKlimaty.pl/zbyszekmoson). Wszelkie prawa do zamieszczonych materiałów należą do Zbigniewa Mosonia i nie są przekazane na inny podmiot.



Chełmek

Dla kolekcjonerów miejsc z odkrywkami słupów bazaltowych to jedna z propozycji. Dotarcie łatwe, od drogi asfaltowej w Stanisławowie ok. 1 km w górę.

Czarci Ogon

Mimo, że przedreptałem sporo w Kaczawskich (opisanych i obfotografowanych jest już 150 obiektów przyrodniczych), nadal jestem zaskakiwany wyjątkową urodą niektórych miejsc. Tak jest właśnie z kamieniołomem nad Pomocnem, na bezimiennym wzgórzu, nazwanym przez Andrzeja Wójcika, który mi to miejsce wsk…

Czerniak

Czerniak (niem. Kretscham Berg, wys. 557 m n.p.m.) to najdalej na wschód wysunięty szczyt Gór Ołowianych.

Garb, czyli początek Grzbietu Wschodniego.

O Garbie brak informacji w indywidualnych opisach, a szkoda, bo szczyt „w zasięgu nogi” i posiada bodaj najpiękniej położoną nad Kaczawą skalną wychodnię, która (przy możliwym odpowiednim wyeksponowaniu) może znaleźć się na topie kaczawskich widoków.

Masyw Lubrzy

Lubrza (niem. Waldberg, wys. 666 m n.p.m.) to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc w Górach Kaczawskich. Masyw w Grzbiecie Wschodnim z wyjątkowej urody szczytami i grzbietami.

Okopowa

Okopowa Góra (niem. Schanzenberg), wys. 711 m n.p.m., czasem nazywana Okopami to jeden z wierzchołków Maślaka.